..:: Kongres Hotel Gala ::..
de
en
ru
hu
pl
Ubytovanie
Stravovanie
Kongresovo-konferenčné služby
Spoločenské udalosti
Relax
Relax
Cenník
Rezervácie
Kariéra
ochrana-udajov
Kontakt
Hotel Kongres Gala ****
Hronsecká cesta 1
976 31 Banská Bystrica - Hronsek
Slovakia
Facebook
tel: +421 48 418 8550
tel: +421 48 418 8551
fax: +421 48 418 8552
mail: hotelgala@hotelgala.sk
   
19° 9'16.10"E | 48°39'22.72"N
google earth
google maps
nadpis

UNESCO DREVENÝ KOSTOLÍK V HRONSEKU

hronsek

Na Slovensku sa nachádzajú unikátne drevené kostoly, ktorých zvláštnosťou bola technológia výstavby - všetok materiál musel byť z dreva a pri jeho stavbe sa nesmeli použiť klince. Podľa historických záznamov bolo na Slovensku viac ako 300 drevených kostolov, v ktorých sa štýlovo prelínali prvky západnej, najmä rímskej a východnej byzantskej kultúry. V súčasnosti máme ešte do 50 týchto sakrálnych pamiatok pochádzajúcich zo 16. - 18. storočia. 
www.hronsek.sk


SOSOVSKO-GÉCZYOVSKÝ BAROKOVÝ KAŠTIEL V HRONSEKU

kastiel

Soosovsko-Géczyovský barokový kaštieľ v Hronseku z roku 1775, postavený v barokovom slohu s nárožnými baštami,s fasádou s rokokovými detailami. V trojuholníkovom tympanone je reliéf erbu Géczyovskej rodiny a manželky Juraja - Estery. Na kaštieli je už vyše 70 rokov pravidelne obývané hniezdo bociana bieleho a v zámockej záhrade je vyše 200 ročná lipa a podobne starý dub.
www.muzeum.sk


Objavte mesto v srdci Slovenska, spoznajte Banskú Bystricu!

bystrica

Vstúpte a zoznámte sa so slávnou baníckou minulosťou stredovekého kráľovského mesta či čulým ruchom rozvíjajúcej sa metropoly. Ponorte sa do okúzľujúcej atmosféry malebných uličiek, odhaľte tajomstvá zákutí dvorov, majestátnych kostolov, Hodinovej veže, hrdého hradného areálu a obranných bášt. Neobíďte ani historické námestie s nádhernými renesančnými domami, slúžiacimi ako múzeá či diela novodobej architektúry. Zabavte sa na jednom z mnohých kultúrno-spoločenských či športových podujatí a ochutnajte vynikajúce jedlá a nápoje v tunajších reštauráciách a kaviarňach. Kto by odolal posedeniu na terase s výhľadom na krásnu fontánu a čarovné veže.
Sme priamo v centre Slovenska! K vode, horským vrchom, za kultúrou či po stopách histórie - od nás je všade blízko. Inšpirácií na výlety či príležitostí na potulky je neúrekom.
Čaká vás srdečné privítanie a nezabudnuteľné zážitky. Čaká vás mesto, ktoré má srdce.
Viac informácií o meste a o pripravovaných podujatiach nájdete na webovej stránke mesta alebo Informačného centra.


www.banskabystrica.sk
www.icbb.sk
www.visitbanskabystrica.sk


BANSKÁ BYSTRICA

bystrica

Navštívte a spoznajte slobodné kráľovské mesto, "medené" banské mesto s bohatou baníckou históriou, centrum národného odboja v časoch SNP. Nenechajte si ujsť Hodinovú vežu, Matejov dom, Pretórium, Múzeum SNP, mestský hrad Barbakan a výstup na Kalváriu na vrchu Urpín s hvezdárňou. 
www.banskabystrica.sk


HVEZDÁREŇ NA VARTOVKE

hvezdaren

Bola kedysi strážnou vežou, ktorá bola súčasťou signalizačného reťazca postaveného počas okupácie Uhorska Osmanmi. Dnes vás k nej dovedie žlto značená turistická trasa. Ponúka služby formou denných a večerných pozorovaní oblohy, organizuje exkurzie, prednášky, besedy, astronomické dni a večery, filmové večery, vedomostné, výtvarné a literárne súťaže, ako aj školenia, semináre a poznávacie zájazdy. Druh a formu programu si môžu záujemcovia vopred vybrať.
www.astribb.sk


MIČINSKÉ TRAVERTÍNY

micina

Travertíny predstavujú unikátnu, prírodnú Národnú pamiatku nielen na Slovensku ale aj v celej strednej Európe. Táto významná travertínová lokalita sa nachádza medzi obcami Čerín a Dolnou Mičinou. Tvoria ju travertínové kôpky, na vrcholku ktorých je neustále prameniaca minerálna voda tvoriaca jazierka. Typickým javom týchto kôpok sú krátery, pričom štyri z nich patria k studňovitému typu, jeden k miskovitému, ďalší ku kotlovitému a osem má špecifický „mičinský“ typ. V okolí odtoku sa vplyvom usadzovania vytvárajú aj ďalšie travertínové polia. Polia sú južne od Dolnej Mičinej v smere na Čerín. V lokalite uvádzanej ako náučný chodník sa nachádza aj prameň zemito-železitej minerálky.
www.micinsketravertiny.sk


SLIAČSKE TRAVERTÍNY

sliac

Sliačske travertíny tvorí mohutná kopa bielych travertínov s dodnes aktívnymi výronmi plynu – kysličníka uhličitého.
Minerálna voda s výrazným zápachom, ktorá celý útvar pôvodne vytvorila, vyviera upravenými prameňmi pri päte travertínovej kopy. Má stálu teplotu asi 16°C, a preto ani počas zimy nezamŕza. K chránenej oblasti patrí pod prameňom sa rozkladajúci rovinný močiar s typickým slatinným rastlinstvom a živočíšstvom. K Sliačskym travertínom nevedie turistická značkovaná trasa ale dá k nim dostať po úzkej asfaltke.
www.kamnavylet.sk


ŠPANIA DOLINA

sliac

Kedysi preslávená po celej Európe bohatým náleziskom medenej rudy dnes ponúka prekrásne ničím nerušené horské prostredie. Z haldy šachty Maximilián je nádherný panoramatický výhľad na okolité hory. Chodníky banského náučného chodníka privedú turistov k miestam zašlej slávy baníckej histórie – šachtám a štôlňam ukrytým v okolitých lesoch. 
www.spaniadolina.sk


BADÍNSKY PRALES

badin

Nedotknutá príroda pralesa má rozlohu viac ako 30 hektárov, z čoho ochranné pásmo tvorí plochu 23, 75 ha. Zem je tu krásne mäkká, vystlaná jemným machom a stromy mohutné. Obrovské jedle biele majú približne 400 rokov, výšku 46 metrov a ich obvod kmeňa presahuje 550 centimetrov. Od roku 1994 je Badínsky prales národnou prírodnou rezerváciou, pretože je pozostatkom prirodzených karpatských lesov. Patrí medzi najstaršie chránené územia na Slovensku.
www.pralesyslovenska.sk


HARMANECKÁ JASKYŇA

harmanec

Od štátnej cesty medzi Banskou Bystricou a Turčianskymi Teplicami sa serpentínovým chodníkom dá dostať k Harmaneckej jaskyni. Vstupnú chodbu zvanú Izbica poznali tunajší drevorubači a robotníci oddávna, jaskyňa však bola objavená až v roku 1932. Dominuje v nej biely mäkký sinter a jaskyňa patrí medzi najvýznamnejšie lokality výskytu netopierov na Slovensku. 
www.ssj.sk


HARMANECKÁ TISINA

tisina

Národná prírodná rezervácia Harmanecká tisina leží severne od sedla Malý Šturec. Je súčasťou národného parku Veľká Fatra. Ide o oblasť s najväčším prirodzeným výskytom treťohorného reliktu – tisa obyčajného v Európe. Najstaršie exempláre majú okolo 500-600 rokov. Tis obyčajný tu rastie v bučinách s prímesou smreka, jedle a javora horského.
www.lesybb.sk


VODNÝ ŽĽAB V DOLINE RAKYTOVO

zlab

V doline Rakytovo pri Dolnom Harmanci sa nachádza jedinečná národná kultúrna pamiatka - na Slovensku i v Európe posledný zachovaný a stále funkčný vodný žľab na splavovanie dreva. Vodný žľab o dĺžke 2 450 m bol vybudovaný niekedy v 19. storočí a drevo po ňom plavili z neprístupného lesného terénu do doliny spravidla v jarnom období, keď bol dostatok vody. Vyťažené drevo sa k vodnému žľabu dopravovalo ručne, koňmi alebo suchými žľabmi, následne sa rozrezalo a poštiepalo na metrovicu, ktorá sa postupne hádzala do žľabu. Po celej dĺžke žľabu boli rozostavané hliadky, ktoré dozerali na plynulý pohyb dreva v koryte žľabu. V ústí sa vodný žľab prehradil, čím vzniklo menšie jazierko, z ktorého sa hákmi upevnenými na dlhých paliciach drevo vyťahovalo.
www.lesybb.sk


LYŽIARSKE STREDISKO ŠACHTIČKY

sachticka

Lyžiarske stredisko Šachtičky sa nachádza v horách neďaleko Banskej Bystrice. Je vhodné ako na rekreačné lyžovanie pre príležitostných, tak aj profesionálne lyžovanie pre náročných lyžiarov. V stredisku sa nachádza 9 zjazdoviek s celkovou dĺžkou 10 km a detský areál. Lyžiarsky areál je obsluhovaný 6-timi vlekmi.
www.skicachticky.sk


LYŽIARSKE STREDISKO ČACHOVO SELCE

selce

Lyžiarske stredisko Čachovo – Selce leží severovýchodne od Banskej Bystrice a asi 2 km od obce Selce. Priaznivci zjazdového lyžovania tu nájdu 4 upravované zjazdovky v celkovej dĺžke 2,3 km. Kombinácia ľahkých a stredne obtiažnych zjazdoviek uspokojí nielen začiatočníkov ale aj pokročilejších lyžiarov. Rodičia s deťmi môžu využiť detský vlek a lyžiarsku škôlku.
V ponuke je aj večerné lyžovanie a vyznávači behu na lyžiach určite ocenia 25km upravovaných bežeckých tratí. 
www.selce-cachovo.sk


FUN ARÉNA DONOVALY

fun

Obľúbené miesto zimného odpočinku a zábavy na lyžiach či snowboarde PARK SNOW Donovaly sa v lete premieňa na adrenalínové centrum zábavy Fun Arénu Donovaly so svojou najväčšou atrakciou – tobogánovou bobovou dráhou, lanovým centrom s jednou z najväčších a najdlhších lanových dráh na Slovensku. Nájdete tu aj  lezeckú stenu , bungee trampolíny a 8-stanoviskovú trampolínu, detské lanové centrom a nafukovacími šmýkačkami.
www.parksnow.sk


ROZPRÁVKOVÁ KRAJINA HABAKUKY

habakuky

Habakuky – Dobšinského rozprávkový svet – to je prvá a jedinečná rozprávková dedinka! Ponúka miesto pre ideálnu rodinnú dovolenku, ale aj pre lyžiarske zájazdy, detské tábory, školy v prírode, workshopy, firemné akcie či rodinné oslavy. Jednoducho miesto, kde sa každý bude cítiť rozprávkovo! Čaro chalúpok dotvárajú okrem rozprávkových predstavení aj zaujímavé expozície a ukážky tradičných i netradičných remesiel. Na priľahlej lúke nájdu deti zvieratká, preliezačky a hojdačky a v letnom období si môžete posedieť a občerstviť sa v krytom altánku s ohniskom. V rozprávkovom svete sa platí iba rozprávkovou menou – zlatými a striebornými Habakukmi, ktoré si môžete odniesť ako originálny suvenír.
www.habakuky.sk


ZVOLENSKÝ ZÁMOK

zvolen

Národná kultúrna pamiatka. Stavba na pôdoryse pravidelného obdĺžnika so štyrmi krídlami okolo ústredného dvora stoji na miernom návrší. Bola vybudovaná ako gotický poľovnícky zámok typu talianskych mestských palácov v rokoch 1370 - 1382 pre uhorského kráľa Ľudovíta I. (Veľkého) z rodu Anjouovcov. Neskôr, vzhľadom na hroziace nebezpečenstvo tureckých nájazdov, pristavali k zámku vonkajšie opevnenie, na ktorom uplatnili fortifikačné výdobytky talianskeho quattrocenta. Zámok bol viac raz prestavaný, iba prízemie si dodnes zachovalo pôvodný goticky charakter. 
www.sng.sk


PUSTÝ HRAD

pusty

Pustý hrad (známy aj ako Starý Zvolenský hrad), stojí na čiastočne zalesnenom vrchu pohoria Javorie pri Zvolene na strednom Slovensku, nad sútokom riek Hron a Slatina. Zrúcaniny hradu  sú z 13. storočia. Hrad je tvorený dvoma objektami, starším a vyššie položeným horným a mladším dolným hradom. Bol sídlom provinčnej správy a neskôr župana Zvolenskej stolice. Spustol v 16. storočí po výstavbe Zvolenského zámku. Stredne náročný terén v dĺžke 6,4 km je možné prejsť po trase od zimného štadióna serpentínami na vyhliadkové plošiny do priestoru archeologického výskumu na Pustom hrade. 
www.pustyhrad.com


ARBORÉTUM BOROVÁ HORA

borova

Arborétum Borová hora sa nachádza asi 3 km severne od centra mesta Zvolen. Rozprestiera sa na juhozápadných výbežkoch Zvolenskej pahorkatiny. Súčasťou arboréta sú pokusné plochy o celkovej rozlohe 8,97 ha, ktoré sa založili v rámci riešenia výskumných úloh v oblasti Školského lesného podniku Technickej univerzity vo Zvolene.
Môžete tu vidieť viac ako 1000 foriem a kultivarov rôznych druhov drevín, vyše 600 sort ruží najmä od československých, ale aj významných svetových šľachtiteľov a približne rovnaký počet zaujímavých a tvarovo premenlivých druhov sukulentných rastlín. 
www.tuzvo.sk


KREMNICA

kremnica

Slobodné kráľovské mesto je nielen historickým centrom ťažby zlata na Slovensku, ale aj centrom slovenského mincovníctva.  Dominantou mesta je areál hradu s dvojloďovým kostolom sv. Kataríny. Pobyt si môžete spríjemniť výletom na Skalku, na vyhliadkovú vežu na Krahulskom štíte alebo sa môžte poprechádzať početnými náučnými chodníkmi. 
www.kremnica.sk


MÚZEUM VO SVÄTOM ANTONE

anton

Neodmysliteľnou súčasťou histórie kaštieľa vo Svätom Antone sú Koháryovci a Coburgovci, ktorí sem sústredili prekrásne diela umu a šikovných rúk umelcov a remeselníckych majstrov z rôznych končín sveta, od začiatku 18. storočia do začiatku 20. storočia. Poľovnícka expozícia , najväčšia svojho druhu na Slovensku, obsahuje nielen množstvo vzácnych trofejí zveri, ale aj bohatú zbierku historických poľovných zbraní, obrazov, umeleckých predmetov, kníh, časopisov a fotografií.
www.msa.sk


ČIERNOHRONSKÁ ŽELEZNICA V ČIERNOM BALOGU

balog

Historická úzkokoľajová železnica je jednou z najväčších turistických atrakcií Horehronia a stredného Slovenska. Dlhší úsek spája stanicu Chvatimech pri Hronci s Čiernym Balogom, kratší vedie z Čierneho Balogu do Vydrovskej doliny pribudol aj novootvorený úsek Čierny Balog - Dobroč. Vlakové súpravy premávajúce po tratiach s rozchodom 760 mm pôvodne zvážali drevo vyťažené v rozľahlých rudohorských lesoch.
www.chz.sk


UNESCO BANSKÁ ŠTIAVNICA

stiavnica

Toto starobylé banské mesto nájdeme v horách v centre Štiavnických vrchov. Dejiny mesta sa začali písať v roku 1238, keď mu boli udelené privilégiá kráľovského mesta. Banskoštiavnický rudný revír patril k najvýznamnejším producentom ťažby zlata v Európe. V roku 1735 tu vznikla prvá banícka škola v Uhorsku a neskôr, v roku 1762 bola založená prvá banícka akadémia a aj prvá vysoká škola technického charakteru na svete. Historické jadro mesta a technické pamiatky v jeho okolí boli v roku 1993 zapísané do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO medzi, v tom čase 410 najvýznamnejších pamiatkových lokalít sveta, ako prvé mesto zo Slovenska. 
www.banskastiavnica.sk